0402DC-3N8XJRW
0402DC-3N8XJRW
0402DC-3N8XJRW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0402DC-3N8XJRW
  • Description
    FIXED IND 3.8NH 2.05A 46MOHM SM
  • Delivery Services
3.8 nH Unshielded Wirewound Inductor 2.05 A 46mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
0402DC-3N8XJRW
Material - Core Ceramic
Inductance 3.8 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 2.05 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 46mOhm Max
Q @ Freq 69 @ 900MHz
Frequency - Self Resonant 12.92GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.044" L x 0.026" W (1.11mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)