0402DC-9N7XGRW
0402DC-9N7XGRW
0402DC-9N7XGRW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0402DC-9N7XGRW
  • Manufacturer
    Coilcraft
  • Description
    FIXED IND 9.7NH 1.4A 73MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
9.7 nH Unshielded Wirewound Inductor 1.4 A 73mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
0402DC-9N7XGRW
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Coilcraft
Series 0402DC
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 9.7 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 1.4 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 73mOhm Max
Q @ Freq 75 @ 900MHz
Frequency - Self Resonant 7.75GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.044" L x 0.026" W (1.11mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)