0402HP-130EHTS
0402HP-130EHTS
0402HP-130EHTS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0402HP-130EHTS
  • Manufacturer
    Delta Electronics/Components
  • Description
    FIXED IND 13NH 870MA 140MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
13 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 870 mA 140mOhm 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
0402HP-130EHTS
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HP
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 13 nH
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 870 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 140mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 4.2GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)