0402HP-370EGTS
0402HP-370EGTS
0402HP-370EGTS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0402HP-370EGTS
  • Description
    FIXED IND 37NH 470MA 480MOHM SMD
  • Delivery Services
37 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 470 mA 480mOhm 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
0402HP-370EGTS
Series 0402HP
Material - Core Ceramic
Inductance 37 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 470 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 480mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 2.7GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)