0402HS-270EKTS
0402HS-270EKTS
0402HS-270EKTS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0402HS-270EKTS
  • Description
    FIXED IND 27NH 400MA 300MOHM SMD
  • Delivery Services
27 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 300mOhm 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
0402HS-270EKTS
Series 0402HS
Material - Core Ceramic
Inductance 27 nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 400 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 300mOhm
Q @ Freq 24 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 2.48GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)