050AT3303HC
050AT3303HC
050AT3303HC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    050AT3303HC
  • Manufacturer
    Gowanda Electronics
  • Description
    HORIZONTAL TOROIDAL POWER CHOKE
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Horizontal Cylinder (Open)
  • Delivery Services
330 µH Shielded Toroidal Inductor 1.69 A 190mOhm Max Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Quick Inquiry
050AT3303HC
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Gowanda Electronics
Series ATHC
Packaging Bulk
RoHS Status Not applicable
Type Toroidal
Material - Core -
Inductance 330 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.69 A
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 190mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 300kHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.750" Dia (19.05mm)
Height - Seated (Max) 0.425" (10.80mm)