0603CS-471EGTS
0603CS-471EGTS
0603CS-471EGTS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0603CS-471EGTS
  • Manufacturer
    Delta Electronics/Components
  • Description
    FIXED IND 470NH 80MA 3.6 OHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
470 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 80 mA 3.6Ohm 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
0603CS-471EGTS
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0603CS
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 470 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 80 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 3.6Ohm
Q @ Freq 23 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant 600MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.071" L x 0.046" W (1.80mm x 1.16mm)
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)