0603CS-4N7XGRW
0603CS-4N7XGRW
0603CS-4N7XGRW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0603CS-4N7XGRW
  • Manufacturer
    Coilcraft
  • Description
    FIXED IND 4.7NH 700MA 116MOHM SM
  • Delivery Services
4.7 nH Unshielded Wirewound Inductor 700 mA 116mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
0603CS-4N7XGRW
Manufacturer Coilcraft
Series 0603CS
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 4.7 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 700 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 116mOhm Max
Q @ Freq 20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 5.8GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)