0603CS-51NXJRW
Manufacturer
CoilcraftDescription
FIXED IND 51NH 600MA 270MOHM SM
Datasheet
DatasheetPackage
0603 (1608 Metric)
Request for Quotation
0603CS-51NXJRW
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
51 nH Unshielded Wirewound Inductor 600 mA 270mOhm Max 0603 (1608 Metric)
0603CS-51NXJRW
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Coilcraft |
| Series | 0603CS |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ceramic |
| Inductance | 51 nH |
| Tolerance | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 600 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 270mOhm Max |
| Q @ Freq | 35 @ 200MHz |
| Frequency - Self Resonant | 1.9GHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 200 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Size / Dimension | 0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.040" (1.02mm) |