0603J5000121JXT
0603J5000121JXT
0603J5000121JXT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0603J5000121JXT
  • Manufacturer
    Knowles Syfer
  • Description
    CAP CER 120PF 500V X7R 0603
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
120 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
0603J5000121JXT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Knowles Syfer
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 120 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.031" (0.80mm)