0680H9100-05
0680H9100-05
0680H9100-05
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0680H9100-05
  • Manufacturer
    Bel Fuse Inc.
  • Description
    FUSE BRD MNT 10A 125VAC/VDC 2SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD, Square End Block
  • Delivery Services
10 A 125 V AC 125 V DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Quick Inquiry
0680H9100-05
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer Bel Fuse Inc.
Series 0680H
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Surface Mount
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps) 10 A
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 125 V
Response Time Slow Blow
Package / Case 2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A AC, 500A DC
Melting I²t 98.0
Approval Agency cURus
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Color -
Size / Dimension 0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.0096 Ohms