0805CS-332XJRC
0805CS-332XJRC
0805CS-332XJRC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0805CS-332XJRC
  • Manufacturer
    Coilcraft
  • Description
    FIXED IND 3.3UH 80MA 7.5OHM SM
  • Delivery Services
3.3 µH Unshielded Wirewound Inductor 80 mA 7.5Ohm Max 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
0805CS-332XJRC
Manufacturer Coilcraft
Series 0805CS
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 3.3 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 80 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 7.5Ohm Max
Q @ Freq 22 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 250MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)