Part Number
0805CS-332XJRC
Manufacturer
CoilcraftDescription
FIXED IND 3.3UH 80MA 7.5OHM SM
Datasheet
DatasheetPackage
0805 (2012 Metric)
In Stock
40,680 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

0805CS-332XJRC
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

3.3 µH Unshielded Wirewound Inductor 80 mA 7.5Ohm Max 0805 (2012 Metric)
0805CS-332XJRC

| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Coilcraft |
| Series | 0805CS |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ceramic |
| Inductance | 3.3 µH |
| Tolerance | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 80 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 7.5Ohm Max |
| Q @ Freq | 22 @ 25MHz |
| Frequency - Self Resonant | 250MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 25 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 0805CS-332XGRC | 0805CS-301EGTS | 0805CS-301EJTS | 0805CS-301EKTS |
| Manufacturer | Coilcraft | Delta Electronics/Components | Delta Electronics/Components | Delta Electronics/Components |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | FIXED IND 3.3UH 80MA 7.5OHM SM | FIXED IND 300NH 330MA 1.2OHM SMD | FIXED IND 300NH 330MA 1.2OHM SMD | FIXED IND 300NH 330MA 1.2OHM SMD |
| Series | Coilcraft | Delta Electronics/Components | Delta Electronics/Components | Delta Electronics/Components |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |