0805CS-562XJRC
Manufacturer
CoilcraftDescription
FIXED IND 5.6UH 100MA 7OHM SM
Datasheet
DatasheetPackage
0805 (2012 Metric)
Request for Quotation
0805CS-562XJRC
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
5.6 µH Unshielded Wirewound Inductor 100 mA 7Ohm Max 0805 (2012 Metric)
0805CS-562XJRC
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Coilcraft |
| Series | 0805CS |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ceramic |
| Inductance | 5.6 µH |
| Tolerance | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 100 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 7Ohm Max |
| Q @ Freq | 20 @ 10MHz |
| Frequency - Self Resonant | 250MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 7.9 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) |