0805CT-270EKTS
0805CT-270EKTS
0805CT-270EKTS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0805CT-270EKTS
  • Manufacturer
    Delta Electronics/Components
  • Description
    FIXED IND 27NH 600MA 230MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
27 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 230mOhm 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
0805CT-270EKTS
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CT
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 27 nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 600 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 230mOhm
Q @ Freq 50 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 2.45GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.03mm)