0805N251J101P
0805N251J101P
0805N251J101P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0805N251J101P
  • Manufacturer
    Knowles Dielectric Labs
  • Description
    CAPACITOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
250 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
0805N251J101P
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Knowles Dielectric Labs
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 250 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.054" (1.37mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description 0805 X6S 47UF20% 4V CAP CER 220PF S3B CAP CER 220PF S3B CAP CER 2200PF 500V X5U RADIAL