1.5KE170CA
1.5KE170CA
1.5KE170CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1.5KE170CA
  • Manufacturer
    SMC Diode Solutions
  • Description
    TVS DIODE 145VWM 234VC DO201AD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    DO-201AD, Axial
  • Delivery Services
234V Clamp 6.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AD
Quick Inquiry
1.5KE170CA
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 145V
Voltage - Breakdown (Min) 162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AD, Axial
Supplier Device Package DO-201AD
Base Product Number 1.5KE
Unidirectional Channels -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description TVS D5.4X7.5 138V 1500W BIDIR 1500W, 170V, 10%, BIDIRECTIONAL, TVS DIODE 145VWM 245.7VC DO201 TVS DIODE 138VWM 244VC 1.5KE