1008CS-220XJRC
Manufacturer
CoilcraftDescription
1008CS-220XJRC
Datasheet
DatasheetPackage
1008 (2520 Metric)
Request for Quotation
1008CS-220XJRC
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
22 nH Unshielded Wirewound Inductor 1 A 120mOhm Max 1008 (2520 Metric)
1008CS-220XJRC
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Coilcraft |
| Series | 1008CS |
| Packaging | Strip |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ceramic |
| Inductance | 22 nH |
| Tolerance | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 1 A |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 120mOhm Max |
| Q @ Freq | 55 @ 350MHz |
| Frequency - Self Resonant | 2.4GHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 50 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) |
| Supplier Device Package | 1008 |
| Size / Dimension | 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.080" (2.03mm) |