1008HC-273EJFS
1008HC-273EJFS
1008HC-273EJFS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1008HC-273EJFS
  • Manufacturer
    Delta Electronics/Components
  • Description
    FIXED IND 27UH 180MA 3.4 OHM SMD
  • Package
    1008 (2520 Metric)
  • Delivery Services
27 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 180 mA 3.4Ohm 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
1008HC-273EJFS
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 1008HC
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 27 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 180 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 3.4Ohm
Q @ Freq 20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant 17MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)