100YXJ100M10X20
Manufacturer
RubyconDescription
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can
Request for Quotation
100YXJ100M10X20
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
100YXJ100M10X20
| Category | Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors - |
| Manufacturer | Rubycon |
| Series | YXJ |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 100 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 728 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.04 A @ 100 kHz |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Base Product Number | - |
| Impedance | 120 mOhms |