Part Number
1071177
Manufacturer
Phoenix ContactDescription
PCB TERMINAL BLOCK, NOMINAL CURR
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
32,850 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

1071177
lmages are for reference only.1071177
PCB TERMINAL BLOCK, NOMINAL CURR
Datasheet-
32,850 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

2 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole
1071177

| Category | Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Series | COMBICON SPTA |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Number of Levels | 1 |
| Positions Per Level | 2 |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Mating Orientation | 45° (135°) Angle with Board |
| Current | 13.5 A |
| Voltage | 160 V |
| Wire Gauge | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wire Termination | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Features | Interlocking (Side), Lever Actuated |
| Color | Black |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Contact Material - Plating | Copper Alloy - Tin Plated |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Torque - Screw | - |
| Screw Thread | - |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 1071179 | 10710.0 | 10710.1 | 1071000 |
| Manufacturer | Phoenix Contact | Conta-Clip, Inc. | Conta-Clip, Inc. | Phoenix Contact |
| RoHS Status | RoHS Compliant | RoHS Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | PCB TERMINAL BLOCK, NOMINAL CURR | PCB TERMINAL | PCB TERMINAL | PCB TERMINAL BLOCK, NOMINAL CURR |
| Series | COMBICON SPTA | - | - | COMBICON SPTAF |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Box | Box | Tray |

Recommended Products















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |