12-3513-10T
12-3513-10T
12-3513-10T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    12-3513-10T
  • Description
    CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD
  • Delivery Services
12 (2 x 6) Pos DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Socket Gold Through Hole
Quick Inquiry
12-3513-10T
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid) 12 (2 x 6)
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Post Brass
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 3 A
Description CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD