1206Y0630120JFT
1206Y0630120JFT
1206Y0630120JFT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1206Y0630120JFT
  • Manufacturer
    Knowles Syfer
  • Description
    CAP CER 12PF 63V C0G/NP0 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
12 pF ±5% 63V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
1206Y0630120JFT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Knowles Syfer
Series FlexiCap™
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 12 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 63V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination, High Temperature
Ratings -
Applications High Reliability, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.063" (1.60mm)