1210HS-392EJFS
1210HS-392EJFS
1210HS-392EJFS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1210HS-392EJFS
  • Manufacturer
    Delta Electronics/Components
  • Description
    FIXED IND 3.9UH 290MA 1.1OHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1210 (3225 Metric)
  • Delivery Services
3.9 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 290 mA 1.1Ohm 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
1210HS-392EJFS
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 1210HS
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 3.9 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 290 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm
Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant 120MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package 1210
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)