125-2R4-JTW
125-2R4-JTW
125-2R4-JTW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    125-2R4-JTW
  • Manufacturer
    RCD Components
  • Description
    RES 2.4 OHM 5% 1.5W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
2.4 Ohms ±5% 1.5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
Quick Inquiry
125-2R4-JTW
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer RCD Components
Series 100
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 2.4 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1.5W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 350°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.096" Dia x 0.385" L (2.44mm x 9.78mm)