125-911-JTW
Manufacturer
RCD ComponentsDescription
RES 910 OHM 5% 1.5W AXIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Axial
Request for Quotation
125-911-JTW
lmages are for reference only.125-911-JTW
RES 910 OHM 5% 1.5W AXIAL
DatasheetAxial
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
910 Ohms ±5% 1.5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
125-911-JTW
| Category | Resistors - Through Hole Resistors - |
| Manufacturer | RCD Components |
| Series | 100 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 910 Ohms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 1.5W |
| Composition | Wirewound |
| Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | 20ppm/°C |
| Operating Temperature | -65°C ~ 350°C |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.096" Dia x 0.385" L (2.44mm x 9.78mm) |