125CH-G-07
125CH-G-07
125CH-G-07
lmages are for reference only.
  • Part Number
    125CH-G-07
  • Manufacturer
    Adam Tech
  • Description
    CONN RCPT HSG 7POS 1.25MM
  • Delivery Services
7 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.049" (1.25mm)
Quick Inquiry
125CH-G-07
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Rectangular Connector Housings
Manufacturer Adam Tech
Series 125CH
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Number of Positions 7
Pitch 0.049" (1.25mm)
Number of Rows 1
Row Spacing -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Contact Termination Crimp
Fastening Type Friction Lock
Color White
Features -
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Base Product Number 125CH-G
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN RCPT HSG 2POS 1.25MM CONN RCPT HSG 2POS 1.25MM CONN RCPT HSG 3POS 1.25MM CONN RCPT HSG 3POS 1.25MM