125SH-D-07-TR-SMT-T/R
Manufacturer
Adam TechDescription
CONN HDR SMD R/A 7POS 1.25MM
Request for Quotation
125SH-D-07-TR-SMT-T/R
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Surface Mount, Right Angle 7 position 0.049" (1.25mm)
125SH-D-07-TR-SMT-T/R
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | Adam Tech |
| Series | 125SH |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.049" (1.25mm) |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Board or Cable |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Contact Length - Mating | - |
| Contact Length - Post | - |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.134" (3.40mm) |
| Contact Shape | Rectangular |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Natural |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Voltage Rating | 100VAC |