150D107X0010R2G
150D107X0010R2G
150D107X0010R2G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    150D107X0010R2G
  • Description
    CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL
  • Delivery Services
100 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10 V Axial
Quick Inquiry
150D107X0010R2G
Series TANTALEX™, 150D
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
Type Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max) -
Lead Spacing -
Manufacturer Size Code R
Ratings -
Features General Purpose
Failure Rate -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 150D107X0010R2B 150D107X0010R2BE3 150D107X0010R2GE3 150D107X0010R2T
Part Number 150D107X0010R2B 150D107X0010R2BE3 150D107X0010R2GE3 150D107X0010R2T
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL