150D126X0010B2B
150D126X0010B2B
150D126X0010B2B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    150D126X0010B2B
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP TANT 12UF 20% 10V AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
12 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10 V Axial
Quick Inquiry
150D126X0010B2B
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Tantalum Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series TANTALEX™, 150D
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 12 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
Type Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max) -
Lead Spacing -
Manufacturer Size Code B
Ratings -
Features General Purpose
Failure Rate -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 150D126X0010B2BE3 150D126X0010B2T 150D126X0010B2TE3 150D126X0015B2B
Part Number 150D126X0010B2BE3 150D126X0010B2T 150D126X0010B2TE3 150D126X0015B2B
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description CAP TANT 12UF 20% 10V AXIAL CAP TANT 12UF 20% 10V AXIAL CAP TANT 12UF 20% 10V AXIAL CAP TANT 12UF 20% 15V AXIAL