150D126X9006B2B
150D126X9006B2B
150D126X9006B2B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    150D126X9006B2B
  • Description
    CAP TANT 12UF 10% 6V AXIAL
  • Delivery Services
12 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6 V Axial
Quick Inquiry
150D126X9006B2B
Series TANTALEX™, 150D
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 12 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6 V
Type Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max) -
Lead Spacing -
Manufacturer Size Code B
Ratings -
Features General Purpose
Failure Rate -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 150D126X9006B2BE3 150D126X9010B2B 150D126X9010B2BE3 150D126X9010B2T
Part Number 150D126X9006B2BE3 150D126X9010B2B 150D126X9010B2BE3 150D126X9010B2T
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description CAP TANT 12UF 10% 6V AXIAL CAP TANT 12UF 10% 10V AXIAL CAP TANT 12UF 10% 10V AXIAL CAP TANT 12UF 10% 10V AXIAL