1532D-BULK
Manufacturer
Hammond ManufacturingDescription
REACTOR
Datasheet
DatasheetPackage
Axial
Request for Quotation
1532D-BULK
lmages are for reference only.1532D-BULK
REACTOR
DatasheetAxial
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
39 µH Unshielded Wirewound Inductor 600 mA 650mOhm Max Axial
1532D-BULK
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Series | 1532 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Iron |
| Inductance | 39 µH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating (Amps) | 600 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 650mOhm Max |
| Q @ Freq | 70 @ 2.5MHz |
| Frequency - Self Resonant | 200kHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test | 2.5 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.290" Dia x 0.875" L (7.37mm x 22.23mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | 1532A | 1532B | 1532C | 1532C-BULK |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | FIXED IND 10UH 1.5A 110 MOHM TH | FIXED IND 15UH 1A 170 MOHM TH | FIXED IND 24UH 800MA 340 MOHM TH | REACTOR |