15KPA180
15KPA180
15KPA180
lmages are for reference only.
  • Part Number
    15KPA180
  • Description
    TVS DIODE 180VWM 302.93VC P600
  • Delivery Services
302.93V Clamp 52.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Quick Inquiry
15KPA180
Series 15KPA
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 180V
Voltage - Breakdown (Min) 189.54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 302.93V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 52.3A
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)