15KPA43-B
15KPA43-B
15KPA43-B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    15KPA43-B
  • Description
    TVS DIODE 43VWM 73.29VC P600
  • Delivery Services
73.29V Clamp 216.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Quick Inquiry
15KPA43-B
Series 15KPA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V
Voltage - Breakdown (Min) 45.27V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 73.29V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 216.3A
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)