175-9R1-JBW
175-9R1-JBW
175-9R1-JBW
lmages are for reference only.
  • Part Number
    175-9R1-JBW
  • Description
    RES 9.1 OHM 5% 10W AXIAL
  • Delivery Services
9.1 Ohms ±5% 10W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
Quick Inquiry
175-9R1-JBW
Series 100
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 9.1 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 10W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 350°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.350" Dia x 1.720" L (8.89mm x 43.70mm)