Part Number
1776114-4
Manufacturer
TE Connectivity AMP ConnectorsDescription
TERM BLOCK 4POS 55DEG 3.5MM PCB
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
57,484 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

1776114-4
lmages are for reference only.1776114-4
TERM BLOCK 4POS 55DEG 3.5MM PCB
Datasheet-
57,484 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

4 Position Wire to Board Terminal Block 55° (125°) Angle with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole
1776114-4

| Category | Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Series | Buchanan |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Number of Levels | 1 |
| Positions Per Level | 4 |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Mating Orientation | 55° (125°) Angle with Board |
| Current | 12 A |
| Voltage | 300 V |
| Wire Gauge | 16-28 AWG |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wire Termination | Screw |
| Features | Interlocking (Side) |
| Color | Black |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Contact Material - Plating | Copper Alloy - Tin Plated |
| Clamp Material - Plating | Copper Alloy - Nickel Plated |
| Screw Material - Plating | Copper Alloy - Nickel Plated |
| Torque - Screw | - |
| Screw Thread | - |
| Base Product Number | 1776114 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 1776112-2 | 1776112-3 | 1776112-4 | 1776113-2 |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | TE Connectivity AMP Connectors | TE Connectivity AMP Connectors | TE Connectivity AMP Connectors |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS Compliant |
| Description | TERM BLK 2POS SIDE ENT 3.5MM PCB | TERM BLK 3POS SIDE ENT 3.5MM PCB | TERM BLK 4POS SIDE ENT 3.5MM PCB | TERM BLK 2P SIDE ENT 3.81MM PCB |
| Series | Buchanan | Buchanan | Buchanan | Buchanan |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |