1808Y0500180KCT
1808Y0500180KCT
1808Y0500180KCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1808Y0500180KCT
  • Description
    CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 1808
  • Delivery Services
18 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1808 (4520 Metric)
Quick Inquiry
1808Y0500180KCT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 18 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)