1812J1K20100JCT
1812J1K20100JCT
1812J1K20100JCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1812J1K20100JCT
  • Manufacturer
    Knowles Syfer
  • Description
    CAP CER 10PF 1.2KV C0G/NP0 1812
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1812 (4532 Metric)
  • Delivery Services
10 pF ±5% 1200V (1.2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1812 (4532 Metric)
Quick Inquiry
1812J1K20100JCT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Knowles Syfer
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 1200V (1.2kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)