1812YA250182JJTUYX
1812YA250182JJTUYX
1812YA250182JJTUYX
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1812YA250182JJTUYX
  • Description
    CAP CER 1800PF 250VAC X7R 1812
  • Delivery Services
1800 pF ±5% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Quick Inquiry
1812YA250182JJTUYX
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1800 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 250VAC
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features DC Annex H, Humidity 3B Annex I, Soft Termination, High Voltage
Ratings -
Applications Safety, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.195" L x 0.126" W (4.95mm x 3.20mm)