1825Y1000101FCT
1825Y1000101FCT
1825Y1000101FCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1825Y1000101FCT
  • Description
    CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 1825
  • Delivery Services
100 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1825 (4564 Metric)
Quick Inquiry
1825Y1000101FCT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 1825 (4564 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)