1825Y2500105KXT
1825Y2500105KXT
1825Y2500105KXT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1825Y2500105KXT
  • Description
    CAP CER 1UF 250V X7R 1825
  • Delivery Services
1 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric)
Quick Inquiry
1825Y2500105KXT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 1825 (4564 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)