Part Number
18334C
Manufacturer
Murata Power Solutions Inc.Description
FIXED IND 330UH 730MA 335MOHM TH
Datasheet
DatasheetPackage
Axial
In Stock
45,276 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

18334C
lmages are for reference only.18334C
FIXED IND 330UH 730MA 335MOHM TH
DatasheetAxial
45,276 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

330 µH Unshielded Wirewound Inductor 730 mA 335mOhm Max Axial
18334C

| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Murata Power Solutions Inc. |
| Series | 1800 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | - |
| Inductance | 330 µH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating (Amps) | 730 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 335mOhm Max |
| Q @ Freq | 58 @ 100kHz |
| Frequency - Self Resonant | 3MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.539" Dia x 0.719" L (13.70mm x 18.25mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Base Product Number | 18 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 18333C | 18334C | 18335C | AMDLA1707S-6R8MT |
| Manufacturer | Murata Power Solutions Inc. | Murata Power Solutions Inc. | Murata Power Solutions Inc. | Abracon LLC |
| RoHS Status | RoHS Compliant | ROHS3 Compliant | ||
| Description | FIXED IND 33UH 2A 40 MOHM TH | FIXED IND 330UH 730MA 335MOHM TH | FIXED IND 3.3MH 220MA 3.5 OHM TH | FIXED IND 6.8UH 24A 7.2MOHM SMD |
| Series | Murata Power Solutions Inc. | Murata Power Solutions Inc. | Murata Power Solutions Inc. | Abracon LLC |
| Packaging | Tray | Bulk | Tray | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |