19-0513-10T
Manufacturer
Aries ElectronicsDescription
CONN SOCKET SIP 19POS GOLD
Request for Quotation
19-0513-10T
lmages are for reference only.19-0513-10T
CONN SOCKET SIP 19POS GOLD
19-0513-10T
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Operating Temperature | - |
| Termination Post Length | 0.125" (3.18mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Description | CONN SOCKET SIP 19POS GOLD | CONN SOCKET SIP 19POS GOLD | CONN SOCKET SIP 19POS GOLD | CONN SOCKET SIP 19POS GOLD |