195D155X9020S2T
195D155X9020S2T
195D155X9020S2T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    195D155X9020S2T
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP TANT 1.5UF 10% 20V 1507
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1507 (3718 Metric)
  • Delivery Services
1.5 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V 1507 (3718 Metric)
Quick Inquiry
195D155X9020S2T
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Tantalum Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series TANTAMOUNT™, 195D
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 20 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1507 (3718 Metric)
Size / Dimension 0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max) 0.056" (1.42mm)