195D155X96R3A2T
195D155X96R3A2T
195D155X96R3A2T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    195D155X96R3A2T
  • Description
    CAP TANT 1.5UF 10% 6.3V 1106
  • Package
    1106 (2815 Metric)
  • Delivery Services
1.5 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 1106 (2815 Metric)
Quick Inquiry
195D155X96R3A2T
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6.3 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1106 (2815 Metric)
Size / Dimension 0.110" L x 0.059" W (2.80mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)