200PK33MEFCT810X20
200PK33MEFCT810X20
200PK33MEFCT810X20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    200PK33MEFCT810X20
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL TH
  • Delivery Services
33 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
200PK33MEFCT810X20
Series PK
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 205 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 307.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)