210-A-111/15
210-A-111/15
210-A-111/15
lmages are for reference only.
  • Part Number
    210-A-111/15
  • Manufacturer
    WECO Electrical Connectors Inc.
  • Description
    PCB SCR CONN; 5P; 3.5MM
  • Delivery Services
15 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole
Quick Inquiry
210-A-111/15
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer WECO Electrical Connectors Inc.
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 15
Pitch 0.138" (3.50mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 16-30 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Features -
Color Gray
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Housing Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Material - Plating Brass - Nickel Plated
Clamp Material - Plating Copper Alloy - Tin Plated
Screw Material - Plating Copper Alloy - Tin Plated
Torque - Screw 0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Screw Thread M2
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 210-A-126-SMD/02 2134 2137 2138
Part Number 210-A-126-SMD/02 2134 2137 2138
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description PCB CONNECTOR FOR SMD SCREW CONN TERM BLK 9P SIDE ENT 2.54MM PCB TERM BLK 4P SIDE ENT 2.54MM PCB TERM BLK 2P SIDE ENT 2.54MM PCB