2163-19-01-P2
Manufacturer
NorComp Inc.Description
CONN HEADER VERT 19POS 2MM
Request for Quotation
2163-19-01-P2
lmages are for reference only.2163-19-01-P2
CONN HEADER VERT 19POS 2MM
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Through Hole 19 position 0.079" (2.00mm)
2163-19-01-P2
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | NorComp Inc. |
| Series | 2163 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions | 19 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Board or Cable |
| Shrouding | Unshrouded |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | 0.152" (3.86mm) |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Overall Contact Length | 0.329" (8.36mm) |
| Insulation Height | 0.059" (1.50mm) |