2211YA250150FKTUYX
2211YA250150FKTUYX
2211YA250150FKTUYX
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2211YA250150FKTUYX
  • Description
    CAP CER 15PF 250VAC C0G/NP0 2211
  • Delivery Services
15 pF ±1% 250VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 2211 (5728 Metric)
Quick Inquiry
2211YA250150FKTUYX
Manufacturer Knowles Syfer
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Knowles Syfer
Series FlexiCap™
Capacitance 15 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 250VAC
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features DC Annex H, Humidity 3B Annex I, Soft Termination, High Voltage
Ratings AEC-Q200
Applications Safety, Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case 2211 (5728 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)