2220J0630683FFT
2220J0630683FFT
2220J0630683FFT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2220J0630683FFT
  • Description
    CAP CER 0.068UF 63V C0G/NP0 2220
  • Delivery Services
0.068 µF ±1% 63V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
Quick Inquiry
2220J0630683FFT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Knowles Syfer
Series -
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 63V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Temperature
Ratings -
Applications High Reliability
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)