2220J2500474MDT
2220J2500474MDT
2220J2500474MDT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2220J2500474MDT
  • Description
    CAP CER 0.47UF 250V X7R 2220
  • Delivery Services
0.47 µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Quick Inquiry
2220J2500474MDT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Temperature
Ratings -
Applications High Reliability
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)